Опис навчальної дисципліни

«Телекомунікаційні та інформаційні мережі»

Обсяг навчального часу: 3 кредити ЕCTS, 90 годин.


Мета навчальної дисципліни: оволодіння сучасними мережевими технологіями та навичками їх практичного використання для пошуку та обробки даних; формування у студентів знань про сучасні засоби електронних комунікацій; оволодіння необхідними для практичної роботи за фахом базовими знаннями в галузі телекомунікаційних та інформаційних мереж (ТІМ).

Предмет вивчення: основні поняття і методи функціонування ТІМ; принципи побудови ТІМ, види, архітектура та протоколи передачі даних, класифікація, елементи і характеристики ТІМ; основні вимоги до каналів і систем комутації; склад, основні характеристики ТІМ; технології, протоколи, послуги, методи комутації, способи передачі ТІМ.

Завдання навчальної дисципліни: формування здатності складати сценарії модернізації ТІМ, здатних підтримувати мультисервісне обслуговування; проводити вибір комутаційного обладнання і технологій доступу, оптимальних для ТІМ різного призначення; розробляти базові сценарії встановлення з’єднань в мережах ТІМ, надання послуг в архітектурі ТІМ; фіксувати і співвідносити реальні процеси експлуатації з еталонними процесами в ТІМ.

Зміст навчальної дисципліни: Загальні принципи побудови мереж. Мережі операторів. Інтернет-сервіс-провайдинг. Мережі підприємств та установ. Телекомунікаційна мережа. Параметри ефективності телекомунікаційної мережі. Інформаційна мережа. Ресурси інформаційної мережі. Конвергенція мереж, технологій та послуг. Інфокомунікаційна мережа. Глобальна інформаційна інфраструктура.

Моделі системного опису мережевої архітектури. Поняття архітектури мережі. Моделі топологічної структури. Топологія фізичних і логічних зв'язків. Моделі організаційної структури мережі. Компоненти і моделі фізичної структури мережі. Узагальнена модель апаратурної реалізації функцій та об'єктів. Активне та пасивне обладнання мережі. 

Стандарти протокольних моделей. Проблеми стандартизації мереж. Розробники стандартів. Еталонна модель OSI/ISO. Принцип інкапсуляції даних в моделі OSI/ISO. Промисловий стандарт стека протоколів TCP/IP. Переваги та недоліки моделей ISO/OSI і TCP/IP. Переваги та недоліки моделі OSI. Переваги та недоліки моделі TCP/IP.

Принципи побудови телекомунікацій. Сегментний підхід в побудові мереж. Виокремлення сегментів за масштабом охоплюваної території. Побудова сегментів фізичного рівня. Повнозв'язна топологія. Спільне комунікаційне середовище. Вузлоутворення. Побудова сегментів канального та мережевого рівня. Узагальнені характеристики сегментів. Поєднання сегментів мережі. Базові телекомунікаційні технології. Технологія ISDN, Х.25, Frame Relay, АТМ, Ethernet.

 Мережеві концепції. Динаміка розвитку мереж. Концепція інтелектуальної мережі (IN). Концепції мереж наступного покоління (NGN). Основні тенденції розвитку телекомунікацій. Транспортні мережі. Мережі доступу.Мережі абонентського безпроводового доступу. Технологія WiMAX. Мережі мобільного доступу. Специфікації технологій стільникового зв'язку. Інтермережі. IP-мережі і ТСР/ІР-мережі. Мережі підприємств. 

Мережеві служби. Послуги мережі. Телекомунікаційні та інформаційні послуги. Телекомунікаційні послуги. Конвергентні платформи надання послуг. Відкритий доступ до послуг. Мережеві застосування. ІР-телефонія. Глобальна система персонального зв'язку Skype. Технологія пірінгових мереж P2P.

 В результаті вивчення дисципліни студенти повинні:

ЗнатиТенденції розвитку ТІМ (конвергенцію телекомунікаційних технологій) і проблем переходу до мереж наступного покоління NGN. Методи і засоби забезпечення якості обслуговування користувачів в ТІМ. Принципи побудови ТІМ різних структур та технологій згідно рекомендаціям ITU-T. Основні інтерфейси комутаційного обладнання ТІМ для взаємодії з мережами зв’язку. Склад апаратно-програмних засобів та принципи реалізації центрів комутації різних технологій на базі обладнання різних виробників. Основні перспективні технології для розвитку ТІМ.

УмітиАналізувати і синтезувати різні структури ТІМ на базі різних технологій та обирати технологію для реалізації ТІМ згідно необхідних умов і можливостей. Синтезувати функціональні схеми комутаційного обладнання, з потрібними засобами сигналізацій для конкретних структур ТІМ. Аналізувати процедури сигналізації та  виконувати процедури адміністрування сигнальної взаємодії. Виконувати необхідні процедури технічної експлуатації та адміністрування комутаційного обладнання ТІМ

Володіти: принципами побудови, функціонування мереж та мережевих сегментів, механізмами надання ними послуг; базовими телекомунікаційні технологіями та динамікою розвитку мережевих концепцій; технологічними особливостями і обладнанням транспортних мереж, мереж доступу, інтермереж, мереж підприємств та установ, мережевими стандартами.